DEVANGARI
Darmowa dostawa od 199zł ✦ Wysyłka w 24h
Brush lettering - na jakim papierze kaligrafować
Jak wybrać papier do brush letteringu

Przyszedł ten dzień! Masz już brush peny i siadasz do swoich pierwszych ćwiczeń, gdy nagle okazuje się, że... papier po którym piszesz jest po prostu K-O-S-Z-M-A-R-N-Y. Tak, tak! Nie wystarczy wziąć byle jaki papier xero czy zeszyt, na który od dawna brakowało Ci pomysłu. Papier do kaligrafii powinien spełniać kilka parametrów, dzięki którym Ty z łatwością rozpoczniesz swoją naukę, a przy okazji przedłużysz życie swoim ulubionym pisakom.  

Powierzchnia papieru

Do pisania brush penami używaj gładkiego papieru. Najlepiej o satynowym wykończeniu, a nie śliskiej powierzchni. Dzięki temu pisaki będą z łatwością “sunąć” po powierzchni, ale nie będą rozmazywać się pod Twoją dłonią. Taki papier będzie dla Ciebie dodatkowym ułatwieniem ponieważ pozwoli na płynniejsze ruchy dłoni niż jego szorstki kolega. :)

Jeśli planujesz drukować gotowe arkusze z ćwiczeniami, to możesz poszukać papieru satynowego do drukarek laserowych - w ryzach. Nie mam preferencji jeśli chodzi o producenta, ponieważ każda z popularnych marek ma swoje plusy i minusy. 

Osobiście długo szukałam swojego ideału (jak przeczytasz dalej - powierzchnia papieru to nie wszystko!:) ) i nie znalazłam go wśród gotowych, dostępnych ryz papieru. Kontaktowałam się z wieloma producentami papieru, spędziłam kilkadziesiąt godzin na tesowaniu różnych papierów i… Znalazłam papier idealny do brush letteringu! :) Jest to papier sprowadzony i produkowany specjalnie dla mnie, więc nie znajdziesz go nigdzie indziej. To właśnie ten papier jest w całej serii zeszytów ćwiczeń do brush letteringu. :)

PS Bardzo szorstki papier szybciej zniszczy końcówki Twoich pisaków - będzie je ścierał.

 

Brush lettering - na jakim papierze kaligrafować 1

 

Rodzaj i grubość papieru

Papiery można podzielić na wiele kategorii ze względu na ich właściwości, ale na potrzeby tego artykułu przedstawię Ci tylko te cechy, które będą istotne przy nauce kaligrafii pędzelkowej i wykorzystaniu pisaków typu brush pen.

Brush peny mają zazwyczaj tusz na bazie wody, co sprawia że w swoim działaniu przypominają farby akwarelowe lub atrament (do piór wiecznych). Jeśli ich tusz jest mocno napigmentowany i przez końcówkę wypływa go bardzo dużo podczas pisania, może to spowodować, że pisak będzie przebijał na drugą stronę kartki. Dlatego grubość papieru może być bardzo istotna przy niektórych rodzajach brush penów np. Ecoline Brush Pen czy Karin Brushmarker.

Gramatura papieru to nie jest grubość! Jest to masa papieru wyrażona w gramach na metr kwadratowy. Pośrednio ma ona oczywiście wpływ na odczuwalną grubość papieru, ale nie każdy papier o wysokiej gramaturze jest sobie równy. Nie będę Cię jednak zanudzać parametrami technicznymi. Przyjmijmy w uproszczeniu, że zazwyczaj papier o gramaturze równej lub wyższej od 100 g będzie dobrze sobie radził z brush penami i nie powodował prześwitów. :)

Wróćmy na chwilę do wodnego tuszu brush penów. Dzięki niemu, możemy mieszać ze sobą kolory (blendować), ale także nasze linie mogą nieestetycznie “pajączkować” na krawędziach lub rozlewać się i rozmazywać. “Pajączkowanie” wynika z kilku czynników np. struktury włókien papieru, rodzaju pigmentu w atramentach etc. Może zdarzyć się również w bardzo gładkich, satynowych papierach. Dlatego bez wdawania się w skomplikowane analizy struktur papieru, mogę doradzić Ci po prostu testowanie różnych papierów pod kątem Twoich ulubionych brush penów. Czasem wystarczy zmiana brush pena aby papier nie “pajączkował”, a czasem trzeba przymknąć na to oko i po prostu skupić się na ćwiczeniach - które są najważniejsze dla rozwoju Twoich umiejętności.

Jeśli jednak jesteś papierowym freakiem jak ja i “pajączkowanie”, rozlewanie, przebijanie atramentu przyprawia Cię o ból głowy, to polecam zerknąć na moje zeszyty ćwiczeń. Mają doskonały papier i kaligrafia w nich będzie czystą przyjemnością! 

Gdy z kolei chcesz spróbować swoich sił w kolorowych, zblendowanych napisach - wypróbuj papier akwarelowy albo mix mediowy o gładkiej powierzchni (hot pressed) i o gramaturze 150-250 g. Taki papier wchłania wodę wolniej przez co ułatwia mieszanie kolorów. Uwaga! Oznacza to też, że na takim papierze łatwiej coś rozmazać - wymaga więc więcej cierpliwości. :)

 

Najlepszy papier do kaligrafii

 

Kolor papieru i liniatura

Kolor papieru ma wpływ na odzwierciedlenie kolorów brush penów. Papier żółty będzie przekłamywał odcienie pisaków. Dlatego zdecydowanie polecam papiery białe, bez żółtych tonów. Jest to szczególnie istotne przy zabawie kolorami i mieszaniu ich ze sobą. :)

Ciekawym rozwiązaniem jest również satynowa kalka kreślarska. Ma gładką powierzchnię i jest na tyle przezroczysta, że ułatwia powtarzanie gotowych ćwiczeń albo korzystanie z liniatury. Wystarczy położyć ją nad kartką, którą chcemy się posiłkować lub z której chcemy skopiować napis.

Jeśli chodzi o liniaturę to polecam zaczynać naukę z liniami poziomymi, specjalnymi liniaturami kaligraficznymi lub papierem w kropki. Dzięki nim łatwiej zachować odpowiednie proporcje liter i proste napisy.

W każdym z moich e-booków oraz arkuszy ćwiczeń znajdziesz strony ze specjalną liniaturą gotowe do druku. Posłużą Ci do wielokrotnych ćwiczeń. 

 

Brush lettering dla początkujących - wybór papieru



Podsumowanie - czyli jaki papier do brush letteringu będzie najlepszy?

Reasumując, wszystko zależy od tego, co chcesz tworzyć i przy użyciu jakich brush penów. Z lektury wcześniejszego artykułu Kaligrafia - czym różnią się od siebie brush peny? wiesz już, że każdy brush pen jest inny. Jako adeptka kaligrafii pędzelkowej sprawdzisz wiele pisaków i znajdziesz najlepszy dla siebie. :)

Do standardowych ćwiczeń i na początek nauki polecam:

Do praktykowania blendowania polecam papier akwarelowy lub mix mediowy (do technik mieszanych i wodnych) o gramaturze 150-250 g.

 

Jak widzisz, kaligrafia jest moją wielką pasją, którą chcę przekazywać innym. Dołącz do kreatywnego newslettera Devangari, a otrzymasz darmowe materiały, dzięki którym rozwiniesz swoje umiejętności. Zapraszam! 

 

Wybrałaś już odpowiedni papier? Zacznij po nim pisać! W kursie "Brush lettering od podstaw" nauczę Cię tworzyć zachwycające kaligrafie. Kurs kupisz tu: brushlettering.pl

 


Devangari Art - O mnie - kaligrafia nowoczesna brush lettering
Podobał Ci się mój artykuł? Wesprzyj moją działalność i udostępnij poniższą grafikę (wraz z linkiem do artykułu) w swoim ulubionym medium społecznościowym np. Pinterest czy Instagramie. To nic nie kosztuje, a dla mnie to nieoceniona pomoc w dalszym rozwoju mojej marki. :) 

Wybór papieru do brush letteringu




Blog chmura tagów
Newsletter Zapisz się na newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, promocjach i darmowe materiały.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl