Kaligrafia - 5 sposobów na ćwiczenie ładnego pisma
Agnieszka, 20 marzec 2019

Jak ćwiczyć kaligrafię?
Ucząc się kaligrafii dużą rolę odgrywa systematyczność i praktyka. Nawet ćwicząc 15 minut dziennie, możemy zaobserwować postępy. Najtrudniej jednak jest się zmobilizować do działania i rozpoczęcia ćwiczeń kaligrafii. Dlatego mając konkretne zadania do wykonania, nie tracimy czasu na podejmowanie decyzji i ewentualne wątpliwości. Poniżej znajdziesz na to 5 sposobów:

1. Arkusze ćwiczeń
Szablony, arkusze ćwiczeń do kaligrafii (najczęściej do samodzielnego wydruku) - są świetnym sposobem na rozpoczęcie przygody z kaligrafią. Najczęściej polegają na powtarzaniu kształtów liter zgodnie ze strzałkami i poznawaniu sposobu na pisanie ich. Przed przystąpieniem do pisania liter warto wykonać też tzw. wprawki, czyli zestaw podstawowych linii / ruchów ręki. Dzięki nim ćwiczymy mięśnie dłoni i przyzwyczajamy się do zmiany sposobu pisania.
U mnie w sklepie możecie znaleźć e-book z takimi właśnie wprawkami do ćwiczenia brush letteringu - TUTAJ. Z czasem pojawią się również kolejne arkusze, więc zachęcam do śledzenia moich social mediów oraz działu z nowościami w sklepie. :)

2. Kilka wersji tej samej litery
Jest to prosty sposób na pobudzenie w nas kreatywności. Nastaw minutnik na 5-10 minut i spróbuj w tym czasie wymyślić jak najwięcej wersji danej litery np. A. W ten sposób masz już 32 lub nawet 64 ćwiczenia zakładając, że każdą literę można napisać w formie wielkiej lub małej.

3. Wyzwania kaligraficzne
W internecie można znaleźć wiele wyzwań związanych z kaligrafią, które dotyczą różnych stylów lub szeroko pojętego hand letteringu (pismo odręczne ozdobne). Wyzwania z reguły są cykliczne i trwają miesiąc. Otrzymujemy listę gotowych haseł, cytatów lub przedmiotów do napisania. Dzięki temu nie musimy się zastanawiać co napisać danego dnia w ramach praktyki a przy okazji dołączamy do społeczności osób kaligrafujących. Możemy podglądać prace innych osób i inspirować się nimi w dalszej nauce oraz publikować swoje napisy i uzyskiwać porady.
Najwięcej tego typu wyzwań dzieje się na Instagramie. Szukajcie hashtagów: #letteringchallenge #LetterItBetterMotivate #HappyLetteringChallenge lub np. konta @letteringchallengehq, gdzie zbierane są różne aktualnie trwające wyzwania związane z kaligrafią.

4. Cytaty, teksty piosenek
Najprzyjemniej jest pisać słowa czy zdania, które w nas rezonują i nam się podobają. Dlatego warto sięgać po ulubione cytaty czy teksty piosenek, które mogą być później ozdobą naszego notesu, biurka czy nawet ściany.

5. Inspiracje innymi
Warto stworzyć na komputerze, telefonie czy w ulubionej aplikacji, zbiór inspiracji, do których w chwilach zwątpienia czy braku weny możemy zajrzeć. Próby powtarzania napisów innych osób lub istniejących czcionek uczą nas nowych stylów i innego patrzenia na kompozycję. Należy jednak pamiętać, aby w takich sytuacjach oznaczać wyraźnie innych twórców pokazując publicznie takie prace (z uwagi na plagiat) lub zachować je dla siebie tylko w ramach podnoszenia swoich umiejętności.

