Brush lettering - 5 wskazówek dla początkujących
Agnieszka, 2 kwiecień 2019
Czy Ty też wierzysz, że brush lettering jest formą sztuki? Ja tak! Nie wymaga talentu, a przede wszystkim dużo cierpliwości oraz praktyki. Dlatego dzielę się z Tobą tymi 5 przydatnymi wskazówkami, które na pewno ułatwią Ci początki z tą formą pisma. :)
1.Wprawki - arkusze ćwiczeń na start
Zanim zaczniesz pisać całe wyrazy, a nawet całe litery, zacznij od rozgrzewki i tzw. wprawek, które uczą różnicowania grubości linii. Z biegiem czasu nasze mięśnie zapamiętują te ćwiczenia i później korzystamy z nich intuicyjnie - nie skupiając się na tym, kiedy powinniśmy dociskać brush pen do kartki, a kiedy nie. Zestaw 30 podstawowych kresek i wprawek do brush letteringu oraz wiele wiele więcej, znajdziesz w moich e-bookach i gotowych arkuszach ćwiczeń do samodzielnego wydrukowania.

2. Pisz wolno
Ćwicz powoli, nie śpiesz się. Skupiaj się na każdej linii z osobna i ruchu Twojej dłoni, a nie efektach - one przychodzą z czasem. Pisząc zbyt szybko łatwo uzyskać chaotyczne pismo, pod różnymi kątami, co może nas zniechęcić na samym początku. Nauka innego stylu pisma od naszego codziennego wymaga wprawy i regularnych ćwiczeń - dokładnie tak samo jak nauka pisania za pierwszym razem w życiu.
3. Rób przerwy
Odrywanie brush pena od kartki papieru po każdej wykonanej linii ma wiele zalet. Po pierwsze dzięki temu prostemu zabiegowi o wiele łatwiej jest nam konstruować litery z podstawowych kształtów (patrz punkt 1 - wprawki). Po drugie wymusza to zwolnienie tempa pisania (patrz punkt 2). Po trzecie mamy czas na zastanowienie się ile przerwy pomiędzy znakami powinniśmy zastosować lub jak powinna wyglądać dana litera. Przy okazji... (patrz punkt 4)
4. Obracaj brush pen
... pisząc wolniej i robiąc przerwy, mamy czas na obrócenie brush pena w dłoni. Końcówka pędzelkowa ma tendencję do deformowania się ze względu na swoją elastyczność, dlatego poprzez obracanie zapobiegniemy nierównomiernemu zużywaniu się naszego pisaka.

5. Pisz na odpowiednim papierze
Wybór papieru jest dosyć istotny. Warto kupić taki zeszyt ćwiczeń do brush letteringu, który ma dostosowany do tej techniki pisania papier tzn. jest gładki, ma wysoką gramaturę (dzięki czemu nie przebijają brush peny i można korzystać z obu stron) oraz posiada specjalną liniaturę do pisania.
Jeśli nie masz takiej możliwości lub chcesz wydrukować dostępne w internecie oraz w moim sklepie i E-BOOKu arkusze ćwiczeń - papier do drukarki laserowej o satynowej, gładkiej powierzchni, o gramaturze ok. 100g lub więcej, będzie odpowiedni do tego.
Dla zgłębienia tematu papieru podrzucam Ci również link do tego artykułu: "Brush lettering - na jakim papierze kaligrafować" ;)
6. I najważniejsze...NIE PORÓWNUJ SIĘ!
Tej zasady miało nie być - tak, wiem ;) Warto jednak przypomnieć, że każdy kiedyś zaczynał i nie powinniśmy zrażać się tym, że innym pisanie wychodzi lepiej. Lepiej czerpać z nich inspirację. :) ❤
Obejrzyj także film, który stworzyłam na podstawie tego artykułu :)

